Dr. Özgür KEMAL | www.drozgurkemal.com
Ana Sayfa Facebook | Dr. Özgür KEMAL Twitter | Dr. Özgür KEMAL İnstagram | Dr. Özgür KEMAL
Hakkımda Foto Galeri Ameliyatlar Hastalıklar Profesyoneller İçin Randevu İletişim
Dr. Özgür KEMAL
Kulak Burun Boğaz ve Boyun Cerrahisi
Hastalıklar Hastalıklar
» Kulak Hastalıklar
» Burun Hastalıkları
• Septum Deviasyonu Belirtileri
• Geniz Eti (Adenoid Vejetasyon)
• Nazal Polipler (Burun Eti)
• Akut Veya Kronik Sinüzitler
• Vazomotor Rinit
• Allerjik Rinit
• Septum Deviasyonu
• Viral Veya Bakteriyel Enfeksiyonlar
» Boğaz Hastalıkları
» Horlama Ve Uyku Apnesi
» KBB Ve Estetik
Burun Hastalıkları // Septum Deviasyonu Belirtileri « geri
Nazal Septum Deviasyonu Belirtileri (Burun kemik-kıkırdak eğrilikleri belirtileri)


Nazal Septum Deviasyonu Belirtileri (Burun kemik-kıkırdak eğrilikleri)
Bu yazıda halk arasında burnun kemik eğriliği veya burun kıkırdak eğriliği adı verilen, ama tıbbi olarak nazal septum deviasyonu olarak adlandırılan durum ile ilgili bilgi aktarmaya çalışacağım. Özellikle hastalığın belirtileri ve cerrahi endikasyonları (ameliyat gerekliliği) üzerinde duracağım.
Septum deviasyonu toplumda son derece sık rastlanan bir bulgudur. Yapılan çalışmalarda toplumda %40 oranında septum deviasyonu saptanmaktadır. Fakat bu toplumun %40’ının hasta olduğu anlamına gelmez. 
Septum deviasyonu belirtileri (Burun kıkırdak eğriliği belirtileri – burun kemik eğriliği belirtileri) nelerdir? Veya bir başka deyişle muayene olmadan önce burun kemik eğriliğinden nasıl şüphelenebiliriz?
1. Burundan nefes alma güçlüğü – Burun kemik eğriliği olan bireylerde, kemik eğriliğinin şiddetine göre değişmekle birlikte nefes alma güçlüğü görülebilir. Özellikle alerji, soğuk algınlığı gibi ek problemler varlığında nefes alma daha da güçleşebilir. Bazı hastalarda, nefes alma güçlüğü çok can sıkıcı bir hal alabilir. 
2. Burun kanamaları – Burun kemik eğriliği olan bazı hastalarda rutin burun kanamaları oluşabilir. Burun kemik eğriliği, buruna giren havanın türbülans yapmasına yol açar. Türbülans yapan hava, hem mekanik etki ile hem de burun mukozasının kurumasına yol açarak burun kanamaları oluşturabilir. Septum deviasyonunun cerrahi ile düzeltilmesi burun kanamalarını azaltabilir. 
3. Sık üst solunum yolu enfeksiyonu ve/veya sinüzit atakları – Nazal septum deviasyonu nazal hava akımının sağlıklı bir şekilde olmasını engelleyerek, sık üst solunum yolu enfeksiyonları ve sinüzitin oluşmasına, hastalık oluşması halinde ise iyileşmesinin güçleşmesine yol açar. 
4. Baş ve yüz ağrıları – Burun tıkanıklığına yol açan septum deviasyonları baş ve yüz ağrılarına yol açabilir. Özellikle çok ciddi deviasyon olması durumunda burnun orta hattında bulunan septum, lateralde burun dışına temas edebilir ve bu gibi olgularda baş ağrısı daha da şiddetli olur. 
5. Uyku bozuklukları – Septum deviasyonu olan hastalarda uykuya dalma problemleri, uykuyu sürdürme bozuklukları görülebilmektedir. Ciddi olgularda uyku apnesini provake edebilir. 
Tüm bu problemleri gidermek için septoplasti operasyonu 19. Yüzyılın sonlarından bu yana uygulanmaktadır. 

Septoplasti (Burun kemik ameliyatı) olmalı mıyım?
Burunda septum deviasyonu olan ve beraberinde yukarıda sayılan bulgular olan, yani; 
Burun tıkanıklığı
nefes alma güçlükleri
burun kanamaları
sık ÜSYE veya sinüzit atakları
sebebi açıklanamayan baş ve yüz ağrıları
uyku bozuklukları bulunan hastalar operasyon için adaydırlar ve bir KBB hekimine başvurmalıdırlar.

Burun kemik ameliyatı olmayı planlıyorum aynı anda burun estetiği (rinoplasti) olabilir miyim?
Evet. Burun kemik ameliyatı ve burun estetiği ameliyatı birarada uygulandığı zaman septorinoplasti adını alır. Hatta eğer burun estetiği olmayı planlıyorsanız, ideali Septoplasti ile aynı anda olmaktır. Septoplasti sonrasında ikinci bir seansta rinoplasti olmak hem cerrahi güçlüğe yol açar, hem de burunu estetik olarak düzeltmek için kıkırdak kullanmak gerekir ve bu kıkırdaklar septoplasti esnasında burnun kendisinden temin edlir.

Sonuç olarak tek başına burun kemik eğriliği olması, yukarıda bahsi geöen ek şikayetlerin olmaması halinde ameliyat olmayı gerektirmez. Fakat yukarıdaki ek bulguların olması cerrahiyi gerekli kılabilir. Unutulmamalıdır ki; burundan nefes almak sağlıklı olan yoldur. Zira burun havanın nemini, ısısını ayarlar, havayı süzer.
Septoplasti için ek bilgi;
http://drozgurkemal.com/ameliyatlar.asp

Septum Deviasyonu Belirtileri
Septum Deviasyonu Belirtileri
Ana Sayfa | Hakkımda | Foto Galeri | Ameliyatlar | Hastalıklar | İletişim
Sayfanın tüm tasarım hakları Op. Dr. Özgür Kemal'a aittir. 2015 © www.drozgurkemal.com
Yukarı
KA İnternet Bilişim Teknolojileri Tic. Ltd. Şti.