Dr. Özgür KEMAL | www.drozgurkemal.com
Ana Sayfa Facebook | Dr. Özgür KEMAL Twitter | Dr. Özgür KEMAL İnstagram | Dr. Özgür KEMAL
Hakkımda Foto Galeri Ameliyatlar Hastalıklar Profesyoneller İçin Randevu İletişim
Dr. Özgür KEMAL
Kulak Burun Boğaz ve Boyun Cerrahisi
Ameliyatlar Ameliyatlar
» Septoplasti (Burun Kemik Ameliyatı)
» Endoskopik Sinüs Cerrahisi
» Adenoidektomi (Geniz Eti Ameliyatı)
» Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı)
» Ventilasyon Tüpü Operasyonu
» Rinoplasti (Estetik Burun) Ameliyatı
• Rinoplasti (burun Estetiği) Olabilirmiyim?
» Direkt Larengoskopi (Ses Teli Ameliyatı)
» Baş Boyun Cerrahisi
» Horlama Cerrahisi
» Konka (Burun Eti) Ameliyatı
» Uyku Apnesinde Dil Kökü Cerrahisi
» Endoskopik Bos Fistülü Cerrahisi
Rinoplasti (Estetik Burun) Ameliyatı // Rinoplasti (burun Estetiği) Olabilirmiyim?
Rinoplasti (burun Estetiği) Olabilirmiyim?
Rinoplasti (Burun estetiği) olabilir miyim veya olmalımıyım? Burun estetiği ameliyatı benim için uygun mu?

Rinoplasti hem fonksiyonel hem de estetik olarak daha iyi bir burun yapısı elde etmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. İyi bir septorinoplasti operasyonu sonrasında hastalar daha iyi görünen bir burun ile daha sağlıklı nefes alabilmelidir. Fakat unutulmamalıdır ki bu cerrahi deneyimli hekimler tarafından yapılsa bile %10’luk bir hasta grubunda tam memnuniyet mümkün olmamakta ve revizyon cerrahisi adı verilen ikinci bir cerrahiye ihtiyaç duyulabilmektedir. Revizyon cerrahileri gerek kozmetik sebeplere (burun şeklinden memnun olmama), gerekse nefes alma problemlerine bağlı olarak yapılabilir.
En sık duyduğumuz sorulardan birisi şudur;
Ben septorinoplasti (burun estetiği) operasyonu olmalı mıyım?
Bu sorunun cevabı için aşağıdaki kısa yazıyı okumalısınız.
1. ŞEKİL: Eğer burnunuzun şeklinden memnun değilseniz septorinoplasti ameliyatına adaysınız demektir. Genellikle bu memnuniyetsizlik doğuştan şekil bozukluklarına, travma sonrasında oluşan şekil bozukluklara veya geçirilmiş cerrahiler sonrasında yetersiz düzeltmelere bağlı olabilir. Nadiren, yaşlanmaya bağlı oluşan doğal şekil değişiklikleri hastaların burunlarının şeklinden şikayetçi olmaları ile sonuçlanabilir.
Fakat; tüm bu bilgiler ışığında şunu söylemekte fayda var, hastaların beklentileri septorinoplasti ameliyatında son derece önemlidir. En uygun ameliyat beklentisi burnun şeklini geliştirme ve güzelleştirme beklentisidir. En mükemmel şekli elde etmek veya cerrahi sonrasında adeta başka birine dönüşmeyi beklemek hastalar için mutsuzluğa yol açılabilecek olan bir beklentidir. Bu nedenle cerrahi öncesi hasta ve cerrah arasında detaylı görüşme yapılmalıdır.
2. YAŞ: Birçok genç hasta septorinoplasti cerrahisi istemektedir. Fakat cerrahi için hastanın ergenlik döneminde ki büyüme paternini tamamlamış olması gerekir. Bu her insan için farklı bir yaş demek olmakla birlikte genel kabul minimum 17-18 yaştır. Bu yaştan önce yapılan cerrahilerde hem burnun şeklinin yeniden bozulma hem de burnun gelişim bozukluklarının oluşması ihtimali mevcuttur.
3. GENEL SAĞLIK DURUMUNUZ: Hastanın genel sağlık durumunun, olası ek hastalıklarının ve kullandığı ilaçların septorinoplasti öncesinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Zira, anestezi alması uygun olmayan akut-kronik hastalığı olanlarda, cerrahiyi zorlaştıran ilaç kullanan (Ör:aspirin) hastalarda, yara iyileşmesinin bozuk olduğu durumlarda veya yarası son derece skarlı(bozuk-iz bırakarak) iyileşen vakalarda, tüm bu olasılıklar incelenerek hastaya bilgi verilmelidir. Gerekirse operasyondan kaçınılmalı veya operasyon ertelenmelidir.
4. PSİKOLOJİK DURUM: Daha önce de belirttiğim gibi septorinoplasti olan hastalarda amaç daha iyi bir buruna sahip olmaktır. Hayat şeklinde veya görünümde çok köklü değişiklikler beklemek uygun değildir. Bu nedenle hastaların psikolojik durumu, içinde bulundukları durumu sağlıklı olarak değerlendirmeye müsait olmalıdır. Eşinden veya sevgilisinden yeni ayrılan hastalar, depresif duygu bozukluğu olanlar veya diğer bazı psikolojik hastalıklarda ameliyat bir çıkış yolu olarak görülebilir ve sonrasında mutsuzlukla sonuçlanabilir. Bu tip hastalarda cerrahiden kaçınılmalı veya ameliyat öncesinde psikiyatristlerden yardım istenilmelidir.
5. NEFES PROBLEMLERİ: Hastalar ile ameliyat öncesinde nefes problemleri görüşülmelidir. İyi bir fizik muayene, endoskopik muayene ve gerekirse bilgisayarlı tomografi ile mevcut problemler mümkünse bir kulak burun boğazcı tarafından ortaya koyulmalıdır. Aynı seansta mevcut konka problemleri (konka cerrahisi), sinüzit problemleri (endoskopik sinüs cerrahisi) ve septum problemleri (burun kemik eğriliği) düzeltilmelidir. Böylelikle hem daha iyi nefes almak hem de daha güzel görünen buruna sahip olmak mümkün olacaktır. Unutulmamalıdır ki; her zaman ilk cerrahi esnasında nefese yönelik gerekli müdahaleleri uygulayarak daha başarılı sonuçlar elde edilir.
Benim Samsun burun estetiği hastalarında uyguladığım algoritmada yukarıdaki faktörleri hastalarla birlikte değerlendirerek cerrahiyi planlamayı amaçlamaktayım.
Anahtar kelimeler: samsun burun estetiği, burun estetiği olmalımıyım, burun ameliyatı olabilirmiyim?
Ana Sayfa | Hakkımda | Foto Galeri | Ameliyatlar | Hastalıklar | İletişim
Sayfanın tüm tasarım hakları Op. Dr. Özgür Kemal'a aittir. 2015 © www.drozgurkemal.com
Yukarı
KA İnternet Bilişim Teknolojileri Tic. Ltd. Şti.